Виплатили працівникові більшу суму заробітної плати унаслідок лічильної помилки. Ситуація поширена. За наявною судовою практикою, лічильними помилками вважаються помилки, пов’язані з процесом обчислення. Наприклад, це може бути помилка в обчисленнях, дворазове нарахування заробітної плати за один і той самий період, тощо. В такому разі ст.127 КЗпП дозволяє роботодавцю видати наказ (розпорядження) про відрахування не пізніше ніж впродовж одного місяця з дня виплати неправильно обчисленої суми. Слід звернути увагу, що наказ (розпорядження) про відрахування може стосуватися тільки тих коштів, що були виплачені впродовж останнього місяця. І згода працівникана це не потрібна.
Встановленої форми документа щодо факту виявлення лічильної помилки немає. Це може бути бухгалтерська довідка, на підставі якої вносяться відповідні зміни до регістрів бухгалтерського обліку та первинних документів з обліку заробітної плати.
Відповідно до ст. 128 КЗпП при кожній виплаті заробітної плати загальний розмір усіх відрахувань не може перевищувати 20%, а у випадках, окремо передбачених законодавством України, – 50% заробітної плати, яка належить до виплати працівникові. Як наслідок, період відрахувань може розтягнутися на кілька місяців.
А якщо місячний строк для видання наказу про відрахування пропущено? В такому випадку суми, виплачені раніше, можуть бути добровільно внесені працівником до каси підприємства, або утримані із заробітної плати на підставі особистої заяви працівника.