Відпустка працівникові надана на перед, після чого він звільняється. Як утримати нарахування відпускних, наданих «наперед»?
Право роботодавця провадити відрахування із заробітної плати за дні відпустки, що були надані в рахунок невідпрацьованої частини робочого року, визначено п. 2 ч. 2 ст. 127 КЗпП і ч. 1 ст. 22 Закону про відпустки. Зверніть увагу, що не всі відпускні можна утримувати. При звільнення не підлягають утриманню:
- сума нарахованої допомоги на оздоровлення, яка виплачується при виході у відпустку. Про це роз’яснено в листі Мінсоцполітики від 31.12.2015 р. № 618/014/91-15,
- суми інших відпускних, які не належать до щорічної відпустки (відпустка на навчання, соціальні відпустки, наприклад, жінкам, які мають 2-х і більше дітей віком до 15 років тощо).
Що робити бухгалтеру у разі, коли сума утримання відпускних перевищує загальну суму виплати заробітної плати та інших виплат при звільненні? Адже це не результат лічильної помилки. Єдиний спосіб – прохати працівника повернути суму надміру нарахованих відпускних в касу або на банківський рахунок підприємства. Якщо працівник відмовляється, то можна подавати справу до суду або ж «простити» працівнику даний борг.
А якщо сума утримання відпускних перевищує 20% заробітної плати нарахованої працівнику? Як утримати не порушувати ст.128 КЗпП? І знову результат домовленості з працівником – за заявою працівника або працівник самостійне вносить таку суму до каси чи на банківський рахунок підприємства норми ч. 1 ст. 128 128 КЗпП будуть дотримані.