10 серпня набув чинності Закон України від 18.07.2022р. №2421-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання деяких нестандартних форм зайнятості». Отже, роботодавці зможуть застосовувати нову форму трудового договору з нефіксованим робочим часом, такий собі фріланс.
⠀
Трудовий договір з нефіксованим робочим часом – це особливий вид трудового договору, умовами якого не встановлено конкретний час виконання роботи, обов’язок працівника виконувати яку виникає виключно у разі надання роботодавцем передбаченої цим трудовим договором роботи без гарантування того, що така робота буде надаватися постійно, але з дотриманням умов оплати праці, передбачених в ст.21-1 КЗпП.
⠀
Отже, нефіксований робочий час – це трудові відносини, які гарантують працівникові лікарняні, відпустки та інші трудові гарантії. Працівник не має перебувати на робочому місці з 9:00 до 18:00 щодня. Але має працювати у чітко визначений роботодавцем час (базові години).
⠀
Роботодавець самостійно визначає необхідність та час залучення працівника до роботи, обсяг роботи та в передбачений трудовим договором строк погоджує з працівником режим роботи та тривалість робочого часу, необхідного для виконання відповідної роботи. При цьому повинні дотримуватися вимоги законодавства щодо тривалості робочого часу та часу відпочинку.
⠀
Слід звернути увагу, що договір з нефіксованим робочим часом укладається виключно у письмовій формі. Це нова підстава п.6-а ст.24 КЗпП. Типова форма трудового договору з нефіксованим робочим часом затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері трудових відносин. Отже, типову форму договору ще очікуємо.
⠀
Як застереження, законодавець встановив новий термін – кількість базових годин. Роботодавець може вимагати відпрацювати за договором не більше 40 годин на тиждень. Це є базова кількість годин для нефіксованого робочого часу. Вона є однаковою для всіх працівників, що не мають право на скорочення робочого часу за КЗпП. Кількість базових днів не може перевищувати 6 днів на тиждень.
⠀
Приймаючи рішення про укладання договору з нефіксованим робочим часом роботодавцю слід звернути увагу на встановлення мінімальної тривалості робочого часу працівника. Мінімальна тривалість роботи працівника на підставі трудового договору з нефіксованим робочим часом, протягом календарного місяця становить 32 години. Сам цей мінімум роботи роботодавець має забезпечити працівнику.
⠀
Якщо працівник залучений до роботи за договором з нефіксованим робочим часом менше ніж 32 годин на тиждень, оплату потрібно робити виходячи із 32 годин на тиждень.
⠀
Заробітна плата виплачується працівникові, який виконує роботу на підставі трудового договору з нефіксованим робочим часом, за фактично відпрацьований час. Отже, посадовий оклад фіксується в штатному розпис. Умови праці – в договорі. В табелі обліку робочого часу мають бути достовірно обліковані години роботи.
⠀
Якщо працівник протягом календарного місяця виконував роботу менше ніж 32 годин, йому повинна бути виплачена заробітна плата не менше ніж за 32 години робочого часу відповідно до умов оплати праці, визначених трудовим договором.
⠀
У разі згоди працівника на залучення до роботи поза межами базових днів або годин його робота оплачується у розмірі, не меншому ніж передбачено умовами трудового договору, а у разі перевищення нормальної тривалості робочого часу – в порядку, передбаченому ст.106 КЗпП, тобто як понаднормові, в подвійному розмірі годинної ставки.
⠀
10 серпня набули чинності зміни і до Закону України від 08.07.2010р. №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».
⠀
За новою ч. 5 ст. 8 при нарахуванні заробітної плати (доходів) працівникам, які працюють за трудовим договором з нефіксованим робочим часом, ставка ЄСВ застосовується до визначеної бази нарахування незалежно від її розміру. Тобто доплату до мінбази ЄСВ проводити не потрібно.
⠀
Роботодавець не може забороняти або перешкоджати працівникові, який виконує роботу на підставі трудового договору з нефіксованим робочим часом, виконувати роботу за трудовими договорами з іншими роботодавцями.
⠀
Для звільнення працівника за трудовим договором з нефіксованим робочим часом запроваджена спеціальна підстава – за п.8 ч.1 т.36 КЗпП.
⠀
Кількість укладених трудових договорів з нефіксованим робочим часом не може перевищувати 10% загальної кількості трудових договорів. Юридичні особи та ФОП, які використовують найману працю менше ніж 10 працівників, зможуть укладати не більше одного трудового договору з нефіксованим робочим часом.
⠀
Перевищення встановленої ст. 21- 1 КЗпП допустимої кількості трудових договорів з нефіксованим робочим часом або ведення недостовірного обліку робочого часу працівника, який працює за трудовим договором з нефіксованим робочим часом, стосовно фактично виконуваної ним роботи – штраф за ст.265 КЗпП у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення.
⠀
У разі фактичного допуску працівника до роботи за трудовим договором з нефіксованим робочим часом у разі фактичного виконання роботи протягом усього робочого часу, установленого на підприємстві штраф – у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення.
⠀
До юридичних осіб та ФОП, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку першої – третьої груп, застосовується попередження.
16.08.2022