ДПС в своєму роз’ясненні 04.03.2022р. навела алгоритм формування ПЗ та ПК з ПДВ в період дії воєнного стану.
В податковій декларації за лютий 2022 року ПЗ та ПК декларують з урахуванням наступних особливостей:
- ПЗ та ПК, які станом на 24.02.2022р. підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними та розрахунками коригування до них (ПН/РК) відображаються у відповідних розділах податкової звітності у загальному порядку;
- ПЗ та ПК, які станом на 24.02.2022р. та до кінця дії воєнного стану на всій території України не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН ПН/РК, відображаються в декларації на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів (документи РРО, акти приймання – передачі, акти виконаних робіт/наданих послуг тощо), складених (отриманих) платником податку за операціями з постачання та придбання товарів/послуг відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
В розділі І «Податкові зобов’язання» декларації з ПДВ за лютий слід відобразити всі операції з постачання товарів/послуг, дата виникнення ПЗ за якими припадає на період з 01.02.2022 р. по 28.02.2022 р. включно.
Отже, в розділі І декларації з ПДВ за лютий включаються всі суми ПЗ, які самостійно нараховані платником податків у зв’язку зі здійсненням ним операцій з постачання товарів/послуг (придбання послуг у нерезидента із місцем їх постачання на митній території України) або операцій з отримання попередньої оплати у лютому 2022 р.. Реєстрація чи відсутність реєстрації ПН/РК, в тому числі із-за блокування реєстрації ПН в ЄРПН не впливає на суму ПЗ та на порядок заповнення розділу І декларації з ПДВ.
З огляду на консультації податківців ПЗ за лютий поточного року, які не підтверджені зареєстрованими ПН в ЄРПН, відображаються в розділі І декларації з ПДВ на підставі первинних (розрахункових) документів, складених платником податку за операціями з постачання товарів/послуг (придбання послуг у нерезидента із місцем їх постачання на митній території України).
Після завершення дії воєнного стану платники зобов’язані забезпечити реєстрацію в ЄРПН всіх ПН/РК, реєстрація яких відтермінована на час дії воєнного стану, а всі ПЗ та ПК, задекларовані платниками під час дії такого воєнного стану на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, підлягають обов’язковому уточненню (приведенню у відповідність) з урахуванням даних ПН/РК, зареєстрованих в ЄРПН. Зробити це можна буде шляхом подання уточнюючого розрахунку та уточнених додатків до декларації. Штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію ПН та РК до них в ЄРПН не застосовуються! (пп. 69.1 п. 69 підрозділу Х Розділу XX ПКУ).
У розділі II «Податковий кредит» декларації з ПДВ відображають операції з придбання товарів/послуг як у звітному періоді, так і в попередніх звітних періодах (у разі якщо в таких попередніх звітних періодах суми «вхідного» ПДВ до ПК не включалися). Звісно в межах 365 календарних днів.
З огляду на роз’яснення ДПС від 04.03.2022 р., за ПН, складеними постачальниками як до, так і після 24.02.2022 р. і які станом на цю дату не були зареєстровані в ЄРПН покупцям дозволяється відобразити суми ПК. Виключення – ПН, складені до 24.02.2022 р., реєстрація яких було заблоковано. На час воєнного стану у разі відсутності ПН сформувати ПК можна на підставі наявних від постачальника первинних (розрахункових) документів, які підтверджують отримання товарів/послуг або здійснення попередньої оплати. В документі має бути обов’язково зазначена сума «вхідного» ПДВ за відповідною ставкою.
Відомості про суми ПК, відображеного як на підставі зареєстрованих в ЄРПН ПН, так і на підставі первинних (розрахункових) документів, рекомендуємо надати у розрізі контрагентів-постачальників (їх ІПН зазначають у графі 2 Таблиці 2.1 Додатку Д1 до декларації) та періодів складання ПН/первинних (розрахункових) документів.