Відповідно до законодавства, страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності підлягають особи, які виконують роботи (надають послуги) на умовах цивільно-правових договорів, на підприємствах, в установах, організаціях будь-якої форми власності та господарювання (ст.11 Закону України від 23.091999 р. № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування»).
Чи оплачувати перші 5 днів хвороби за договором ЦПХ
Перші п’ять днів тимчасової непрацездатності оплачуються відповідно до Порядку оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів роботодавця, затвердженого постановою КМУ від 26.06.2015р. № 440. В п. 2 Порядку № 440 визначено, що оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності здійснюється за основним місцем роботи застрахованої особи та за місцем роботи за сумісництвом у формі матеріального забезпечення, що повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу). При цьому положеннями Порядку № 440 не передбачено оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності застрахованій особі, яка працює на умовах цивільно-правового договору. Про це в листі Мінсоцполітики від 15.02.2023 р. № 494/0/290-23/54.
Нюанси оплати лікарняного по вагітності та пологах за договором ЦПХ
ПФУ у листі від 10.05.2023 р. № 2800-030401-8/25868 роз’яснил нюанси надання допомоги по вагітності та пологах особі, яка виконує роботи за договором ЦПХ.
Якщо страховий випадок «вагітність та пологи» настав в період дії ЦПД, то особа, яка виконувала роботи за ЦПД, має право на допомогу по вагітності та пологах.
Оскільки нормами чинного законодавства України не передбачено надання особам, які виконують роботи, надають послуги за ЦПД, відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, допомога по вагітності та пологах у зазначеному випадку буде надаватися за період з початку страхового випадку і до завершення дії договору ЦПХ.