З 29 липня поточного року вагітні жінки отримали право самостійно визначати початок відпустки. Це норма Закон України від 13.07.2023 р. №3238-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей використання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами».
Насамперед, слід зазначити, що термін відпустки по вагітності та пологах 126 календарних днів (140 календарних днів – у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів) залишився без змін.
За бажанням жінки та у разі відсутності медичних протипоказань частина відпустки тривалістю 70 календарних днів, передбачена до пологів, може бути перенесена та використана жінкою частково або повністю після пологів, починаючи з дня пологів.
До прикладу, жінка може використати 20 днів відпустки до очікуваної дати пологів та 106 днів – після, загальна тривалість відпустки залишиться незмінною та становитиме 126 днів.
Якщо вагітна жінка не бажає змінювати дату початку відпустки у зв’язку з пологами або існують медичні протипоказання для продовження роботи, то така відпустка буде надана їй у строки, зазначені у листку тимчасової непрацездатності.
Звісно виникає питання – а звідки роботодавець буде знати про цей вибір жінки? Адже страхувальник бачить лікарняний в кабінеті на порталі ПФУ.
І тут саме час згадати, що декрет – це поєднання лікарняного і відпустки. З огляду на це працівниця має подати роботодавцю заяву про надання відпустки по вагітності та пологах, в якій чітко визначена дата її початку. Певний час велась дискусія в бухгалтерському середовищі, чи треба подавати таку заяву, адже є лікарняний. Тепер заява обов’язкова.
Отже роботодавцям доцільно проінформувати про це своїх працівників.