19 липня 2022 року в КЗпП з’явилась нова підстава для звільнення працівника: п.8-3 ст.36 – відсутність працівника на роботі та інформації про причини такої відсутності понад чотири місяці поспіль. Отже, наближається час, коли роботодавець зможе застосувати на практиці цю підставу, приміром щодо працівників, які виїхали за кордон через війну і з якими відсутній зв’язок. І це буде листопад 2022 року.
А що робити роботодавцеві, коли відпустка без збереження зарплати, надана після 19 липня 2022 року працівнику, який виїхав за межі території України або набув статусу внутрішньо переміщеної особи на 90 календарних днів закінчилась?
Звільнити без заяви працівника не можливо. Заява відсутня.
Запровадити призупинення дії трудового договору можливо тільки у разі, коли одночасно не мають можливості працювати і роботодавець і працівник. Якщо роботодавець не призупиняє свою діяльність, то призупинення дії трудового договору не варіант.
Залишаються відпустки. Це може бути чергова щорічна відпустка. Нагадаємо, що відпустки без збереження зарплати, що надавались працівникам на час карантину, на час війни (крім відпустки без збереження зарплати на 90 календарних днів) зберігають право на відпускний стаж.
Це можуть бути інші варіанти відпустки без збереження заробітної плати за погодженням з роботодавцем:
- згідно з ч. 3 ст. 12 Закону 2136 на період дії воєнного стану (тривалість обмежена воєнним станом);
- згідно з ч. 4 ст. 84 Кодексу закону про працю та ч. 3 ст. 26 Закону «Про відпустки» на період карантину, постановою КМУ від 19.08.2022 р. №928 тривалість дії карантину продовжено до 31.12.2022;
- ч. 1 ст. 26 Закону «Про відпустки» за згодою сторін за сімейними обставинами або з інших причин тривалістю до 15 календарних днів на рік.
Всі ці відпустки надаються за угодою сторін.