Для дзвінків з мобільних телефонів:
+38 (094) 777-01-67
Для дзвінків з міських телефонів:
+38 (048) 777-01-67
Не для дзвінків
Відділ продажів і продовження:
+380 63 204 53 20
Технічна підтримка:
+380 97 095 11 08
Главная Новини Нові фішки адміністрування листків непрацездатності у страхувальника з 1 січня 2023 року

Нові фішки адміністрування листків непрацездатності у страхувальника з 1 січня 2023 року

03.01.2023

З 1 січня 2023 року діє  Закон України від 21.09.2022 № 2620-IX “Про внесення змін до Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” та Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, яким суттєво змінений порядок звичного нам порядку адміністрування лікарняних у страхувальника.

1. Скорочення терміну для звернення для призначення допомоги.

Відтепер, страхові виплати здійснюються у разі, якщо звернення за їх призначенням надійшло не пізніше шести календарних місяців з дня відновлення працездатності, закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, з дня смерті застрахованої особи або члена її сім’ї (було 12 календарних місяців).

2. Скорочено термін розгляду документів для призначення допомоги.

Не пізніше десяти робочих днів з дня їх надходження, а для призначення допомоги по вагітності та пологах – не пізніше трьох робочих днів з дня їх надходження.

Повідомлення про відмову в призначенні допомоги із зазначенням причини відмови та порядку оскарження видається або надсилається заявникові не пізніше п’яти днів після прийняття відповідного рішення.

Допомога на поховання призначається не пізніше дня, що настає за днем звернення, і виплачується не пізніше наступного робочого дня після отримання страхувальником страхових коштів від ПФУ.

3. Хто приймає рішення про призначення допомоги у страхувальника?

Рішення про призначення страхової виплати приймається страхувальником або уповноваженими ним особами. Зверніть увагу, що страхувальник або уповноважені ним особи не тільки приймають рішення про призначення допомоги чи відмову в призначенні або припинення страхових виплат (повністю або частково), але і здійснюють контроль за правильністю нарахування і своєчасністю здійснення страхових виплат, розглядають підставу і правильність видачі документів, які є підставою для надання страхових виплат.

В оновленому законодавстві і згадки не має про комісію чи уповноваженого із соціального страхування. І це має полегшити процедуру призначення допомоги.

Отже, рішення про призначення страхових виплат в 2023 році  може приймати керівник підприємства чи ФОП – роботодавець одноосібно. За потреби, керівник може своїм наказом створити відповідну комісію з уповноважених осіб.  В будь-якому випадку, формат має бути визначений в окремим наказом.

4. Страховий стаж.

Як і раніше, розмір допомоги по тимчасовій втраті працездатності  (крім вагітності та пологів) залежить від страхового стажу. Саме визначення страхового стажу з 1 січня 2023року не змінилось. Страховий стаж обчислюється за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, у тому числі за даними про трудову діяльність працівників, а за періоди до 1 липня 2000 року — у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Таким чином, з 1 січня 2023 року при обчисленні страхового стажу за періоди після 1 липня 2000 року орієнтуємось на дані реєстру застрахованих осіб, включаючи відомості про трудову діяльність, унесені роботодавцями (або працівниками) у вигляді сканів трудових книжок та інших документів про стаж.

На процедуру внесення даних про трудову діяльність працівників до реєстру надано  5 років, починаючи від 10 червня 2021 року.  А тому, якщо електронних копій паперових трудових книжок  працівників у реєстрі немає, то до кінця 2022 року, з огляду на ст.21 Закону № 1105,  дозволяється визначати страховий стаж у порядку та на умовах, передбачених законодавством, яке діяло раніше (зокрема, на підставі паперових трудових книжок).

А ось з 1 січня 2023 року, з огляду на ст. 14 Закону № 1105, така можливість залишиться лише для періодів до 1 липня 2000 року. Після 1 липня 2000 року – виключно за даними реєстру. А отже, якщо трудові книжки зберігаються на  підприємстві саме час поквапитися з передачею скан-копій трудових. Це допоможе у подальшому уникнути суперечок щодо правильності обчислення страхового стажу працівників.

5. Термін фінансування заявки – розрахунку.

ПФУ здійснює фінансування протягом трьох робочих днів після надходження заяви-розрахунку, в тому числі в електронній формі.

6. Нова підстава для відмови у призначенні допомоги.

У ст.16 Закону № 1105 окрім підстав для відмови, що раніше були систематизовані у ст.26 (у разі тимчасової непрацездатності у зв’язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння або дій, пов’язаних із таким сп’янінням; за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв’язку з навчанням, тощо) з’явилась нова – не призначається допомога по тимчасовій втраті працездатності за період хвороби, зазначеній у листку непрацездатності, визнаному необґрунтованим.

7. Не обґрунтовано виданий лікарняний.

Так, ПФУ має право визнати лікарняний не обґрунтовано виданим. В такому разі  суми компенсації страхової виплати за листком непрацездатності, сформованим на підставі необґрунтованого медичного висновку про тимчасову непрацездатність, підлягають поверненню протягом трьох робочих днів від дня встановлення порушення.

Не повернені у зазначений строк суми  підлягають стягненню на підставі вимоги про їх сплату, винесеної на підставі рішення керівника територіального органу уповноваженого органу управління, з нарахуванням пені в розмірі 0,1 % суми коштів, що підлягає компенсації, розрахованої за кожний день прострочення платежу.

Зверніть увагу, що вимога про сплату суми компенсації страхової виплати за листком непрацездатності, сформованим на підставі необґрунтованого медичного висновку про тимчасову непрацездатність, є виконавчим документом.

Останні новини

Хочемо представити вам новий модуль «Створення податкових  накладних на основі чеків», що з’явився в...
12.05.2024
Хороші новини — Cashalot розширює можливості мобільного застосунку ПРРО Завдяки новій інтеграції ПРРО Cashalot із...
29.04.2024
На ринку України зараз представлено багато різних пристроїв 3 в 1 на базі Android, але одним з найпоширеніших є...
20.02.2024
Мобільні POS-термінали 3 в 1 — це сучасні пристрої, які дозволяють приймати безготівкові платежі, реєструвати...
20.02.2024
Дізнавайтеся про акції та знижки першими!
Не пропустіть вигідні акції та спеціальні пропозиції, підпишіться на нашу розсилку.