З 5 січня 2023 року діє постановою КМУ від 30.12.2022 р. № 1487 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів». По новому викладені вимоги до особи, відповідальної за ведення військового обліку. Коротко про головне.
Військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Відповідальність за організацію мобілізаційної підготовки та стан мобілізаційної готовності підприємств покладається на відповідних керівників. Це передбачено ст.21 та 26 Закону України від 21.10.1993р. № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а також п.8 нової постанови № 1478.
Саме керівник має визначити особу, відповідальну за ведення військового обліку на своєму підприємстві (видати відповідний наказ).
Обов’язки з ведення військового обліку на підприємстві покладаються на працівника служби персоналу, служби управління персоналом. Кількість осіб, відповідальних за ведення військового обліку визначається з огляду на кількість призовників, військовозобов’язаних та резервістів на підприємстві:
- від 501 до 2000 призовників, військовозобов’язаних та резервістів — одна особа;
- від 2001 до 4000 призовників, військовозобов’язаних та резервістів — дві особи;
- від 4001 до 7000 призовників, військовозобов’язаних та резервістів — три особи, а на кожні наступні від 1 до 3000 призовників, військовозобов’язаних та резервістів — по одній особі додатково.
Отже за потреби створюється окремий підрозділ (відділ, сектор, група, тощо).
У разі відсутності штатної одиниці служби персоналу обов’язки з ведення військового обліку покладаються на особу, яка веде облік працівників на підприємстві.
Вперше, в постанові № 1487 виписані кваліфікаційні вимоги до такого працівника. Особи, відповідальні за ведення військового обліку (крім державних службовців), повинні відповідати кваліфікаційним вимогам, визначеним для інспектора з військового обліку відповідно до національного класифікатора ДК 003:2010. Код КП – 3439 «Інспектор з військового обліку» (розд.ІІІ Фахівці КП). Не рідше одного разу на 5 років відповідальна за військовий облік особа має проходити підвищення кваліфікації у спеціальних ліцензованих закладах.
Посадові оклади працівників, відповідальних за ведення військового обліку н підприємстві установлюються на рівні посадових окладів працівників служби персоналу, крім державних службовців (п.12 постанови № 1487).
За наявності на військовому обліку менше 500 призовників, військовозобов’язаних та резервістів обов’язки щодо ведення військового обліку покладаються на особу служби персоналу, якій встановлюється доплата в розмірі до 50 % посадового окладу (пп.10 п.9 постанови № 1487).