Це поширене запитання резидентів Дія.Сіті. Адже ст. 22 Закону України від 15.07. 2021 року № 1667-ІХ «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» визначено, що гіг-спеціалісти мають право на допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу по вагітності та пологах.
При цьому ст. 23 Закону № 1667 встановлено, що відомості про страховий стаж гіг-спеціалістів та інша інформація, необхідна для обчислення, призначення та здійснення страхових виплат за окремими видами загальнообов’язкового державного соціального страхування, ведуться у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, що відповідає нормам ст. 19 та 21 Закону України від 23.09.1999 року № 1105 – XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Отже, виплата матеріального забезпечення гіг-спеціалістам резидента Дія.Сіті має надаватися відповідно до норм Закону № 1105.
І тут саме час згадати, що допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї одного зі страхових випадків. Таким чином орієнтуємось на те, чи вплинув лікарняний гіг-спеціаліста на виконання його роботи чи ні ,призвів він до втрати винагороди чи ні. Аналогічної думки притримується і ФСС у своєму листі від 22.08.2022 року № 1076-11-1.
У разі виплати гіг-спеціалісту винагороди за період виконання робіт та/або надання послуг, який збігається з періодом його тимчасової непрацездатності, допомога по тимчасовій непрацездатності за цей період не надається, оскільки не відбувається втрати доходу, а відтак підстави для компенсації втраченого доходу відсутні. Не забувайте оформити в такому разі відмову у призначенні допомоги та повідомити про це гіг-спеціаліста в порядку, передбаченому Законом № 1105.
Інша справа – вагітність та пологи. Оскільки ст. 22 Закону № 1667 гіг-спеціалістам резидента Дія.Сіті передбачено надання замість відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами перерви у роботі за цією причиною сумарною тривалістю 126 (180) календарних днів на умовах гіг-контракту, допомога по вагітності та пологах має компенсувати втрачений дохід за увесь період такої перерви у роботі або до дня припинення гіг-контракту у разі завершення строку його дії раніше тривалості перерви.