Для дзвінків з мобільних телефонів:
+38 (094) 777-01-67
Для дзвінків з міських телефонів:
+38 (048) 777-01-67
Не для дзвінків
Відділ продажів і продовження:
+380 63 204 53 20
Технічна підтримка:
+380 97 095 11 08
Главная Новини Стягнення боргів із зарплати працівника

Стягнення боргів із зарплати працівника

30.05.2023

З 06.05.2023 року  діє Закон України від 11.04.2023 р. № 3048-IX  «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих особливостей організації примусового виконання судових рішень і рішень інших органів під час дії воєнного стану». Ним повернули звернення стягнення на заробітну плату по усім боргам. Отже  роботодавці невдовзі почнуть отримувати нові постанови виконавців або вимоги про відновлення утримання за старими постановами.

Згадаємо, що відрахування із зарплати можуть провадитися тільки у випадках, передбачених законодавством (ч. 1 ст. 26 Закону України від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР «Про оплату праці» та ч. 1 ст. 127 КЗпП). Одним із випадків, коли допускається відрахування із зарплати найманого працівника, є виконання рішення на підставі виконавчих документів. Повний перелік таких документів містить ч. 1 ст. 3 Закону України 24.03.1995 р. № 108/95-ВР «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII.

У разі отримання виконавчого документа про стягнення боргу із працівника роботодавець має керуватися вимогами, визначеними ст. 69 Закону № 1404 та розд. Х Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Мінюсту від 02.04.2012р. № 512/5.

Підстава для відрахувань

Підставою для проведення відрахувань із зарплати працівника-боржника є відповідний виконавчий документ. Отже, якщо починаєте проводити утримання із зарплати необхідно повідомити працівника про розмір та підстави для всіх відрахувань і утримань із його заробітку (ст. 110 КЗпП та ст. 30 Закону № 108).

Видавати  окремий наказ про здійснення утримань із зарплати не потрібно. Як не потрібна й згода працівника – боржника на проведення стягнень із його зарплати за виконавчими документами.

Сума відрахувань

Конкретна сума утримання зазначається  у виконавчому документі (відсоток від зарплати або фіксована сума).  Слід згадати,  розмір відрахувань обчислюється із суми, яка залишається після утримання податків, зборів та ЄСВ (ч. 1 ст. 70 Закону № 1404).

З яких виплат не можна утримувати стягнення?

Перелік виплат, на які не може бути звернено стягнення визначені в ст.73 Закону № 1404. Зокрема, це такі виплати:

1) вихідна допомога при звільненні працівника;

2) компенсація витрат у зв’язку з переведенням, направленням на роботу до іншої місцевості чи службовим відрядженням;

3) матеріальна допомога (неоподатковувана її сума), допомога на лікування, поховання;

4) допомога у зв’язку з вагітністю та пологами;

5) допомога у зв’язку з народженням дитини, допомога при усиновленні дитини;

6) допомога на дітей опікунам, одиноким матерям, особам, зайнятим доглядом трьох і більше дітей віком до 16 років, допомога по догляду за дитиною з інвалідністю, по тимчасовій непрацездатності у зв’язку з доглядом за хворою дитиною;

7) одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів;

8) грошова допомога на протезування (ортезування) учасників АТО, благодійна допомога, отримана такими особами, незалежно від її розміру та джерела походження;

9) польове забезпечення, надбавки до заробітної плати, інші кошти, що виплачуються замість добових і квартирних;

10) дотації на обіди, придбання путівок до санаторіїв і будинків відпочинку за рахунок фонду споживання;

11) грошова компенсація за видане обмундирування і натуральне постачання.

В п.12 постанови  КМУ від 26.02.1993 р. № 146 «Про перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб» визначено Перелік виплачуваних доходів, з яких  не проводиться утримання аліментів.

Крім того, слід врахувати  заборону на відрахування з вихідної допомоги, компенсаційних та інших виплат, на які згідно з законодавством не звертається стягнення (ст. 129 КЗпП).

З яких виплат можна утримувати аліменти?

Перелік доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів визначено в п.1 постанови № 146.

Чи можна проводити відрахування із лікарняних?

Ні, не можна проводити відрахування із суми лікарняних, які підлягають оплаті за рахунок коштів ПФУ. Це передбачено абз. 4 ч. 2 ст. 26 Закону України від 23.09.1999р. № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Зокрема, відповідно до цієї норми страхові кошти, зараховані на окремий поточний рахунок у банку або на окремий рахунок в казначействі, можуть бути використані страхувальником виключно на надання матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам. Такі кошти не можуть бути спрямовані на задоволення вимог кредиторів, на стягнення на підставі виконавчих та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до закону.

Натомість з лікарняних за перші п’ять днів хвороби, які оплачує роботодавець, утримання за виконавчими документами слід проводити на загальних підставах.

Граничний розмір відрахувань

Законодавство дозволяє утримувати із заробітку працівника не більше 20% додаткових утримань, а в окремих випадках 50% (ч. 1 ст. 128 КЗпП). При утриманні аліментів на неповнолітніх дітей загальний розмір усіх утримань при кожній виплаті зарплати не може перевищувати 70% (ч. 3 ст. 128 КЗпП).

Декілька виконавчих документів по працівнику – як визначити чергу на стягнення?

Черговість задоволення вимог стягувачів у разі недостатності стягнутої суми для задоволення вимог стягувачів передбачена у ст.46 Закону № 1404. Тут визначено 5 черг стягувачів.  Але такий порядок черговості поширюється на дії виконавчих служб та приватних виконавців.  Про роботодавців в Закону № 1404 нічого.  Отже роботодавцю, що має декілька виконавчих листів, доцільно звернутися до виконавчого органу, що видав документ на стягнення з проханням роз’яснити порядок проведення утримань із заробітної плати.

Отже, саме виконавець повинен скласти розрахунок. Він повинен містити загальну суму стягнених коштів, суму, що залишилась після відрахування витрат виконавчого провадження, перелік стягувачів кожної черги, та суму коштів, яка перераховується кожному стягувачу, суму стягненого виконавчого збору або основної винагороди приватного виконавця, штрафів у разі винесення відповідних постанов. Такий розрахунок долучають до матеріалів зведеного виконавчого провадження (п. 15 розд. VII Інструкції № 512/5).

Перевірити чинність виконавчого провадження та інші реквізити можна на веб-ресурсі «Автоматизована система виконавчого провадження» – https://asvpweb.minjust.gov.ua/#/search-debtors

Останні новини

На ринку України зараз представлено багато різних пристроїв 3 в 1 на базі Android, але одним з найпоширеніших є...
20.02.2024
Мобільні POS-термінали 3 в 1 — це сучасні пристрої, які дозволяють приймати безготівкові платежі, реєструвати...
20.02.2024
📣 Шановні клієнти, будьте обачні, адже сьогодні помічено масову розсилку електронних листів, в яких...
14.02.2024
Шановні клієнти, повідомляємо вам, що з 12.02.2024 розробник ПЗ M.E.Doc, ЕЦП, CloudKey, Сота підвищує тарифи! Будь ласка,...
08.02.2024
Дізнавайтеся про акції та знижки першими!
Не пропустіть вигідні акції та спеціальні пропозиції, підпишіться на нашу розсилку.